Πρωτάθλημα Cyta, 23η αγωνιστική

Τρίτη, 6 Φεβρουαρίου 2018

Ο Ενσούε σκόραρε σε άλλο ένα αγώνα για το ΑΠΟΕΛ.
-----------------------

Στην πρώτη θέση του Πρωταθλήματος Cyta για άλλη μια αγωνιστική θα παραμείνει το ΑΠΟΕΛ μετά τη νίκη του με 7-1 επί του ουραγού Εθνικού Άχνας. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, ο Εθνικός υποβιβάζεται στη Β’ Κατηγορία για πρώτη φορά μετά από 25 χρόνια.
Ο Εθνικός προηγήθηκε με τον Ανδρέα Ηλία μετά από απόκρουση του Πέρεθ σε πέναλτι του Χαραλάμπους και το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με τον Ενσούε με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Το ΑΠΟΕΛ σημειώσει έξι τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ντε Καμάργκο, Ενσούε, Ζαχίντ, Μοράις (πέναλτι), Φαριας και Ντελατόρε φτάνοντας στη μεγάλη νίκη με 7-1.
Νίκη με ανατροπή και για την ΑΕΚ σε βάρος της Αλκής στο «ΑΕΚ Αρένα». Ο πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος Φλοριάν Τολμές σκόραρε δύο φορές για την ΑΕΚ στο 53’ και στο 79’ ανατρέποντας τα δεδομένα που είχαν διαμορφωθεί από το πέναλτι του Φαμπρίτσιο της Αλκής στο 36’.

Σημαντική νίκη που την απομακρύνει ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα με 2-0 σε βάρος του Ολυμπιακού ο οποίος παραμένει σε δύσκολη θέση.

Ο Νταμάχου στο πρώτο ημίχρονο και ο Τιάγκο στις καθυστερήσεις πέτυχαν τα τέρματα των νικητών που ξέφυγαν τέσσερις βαθμούς από το σημερινό τους αντίπαλο.

Μεγάλη νίκη και σε σημασία αλλά και σε έκταση για την Πάφο σε βάρος του Άρη στο Τσίρειο. 6-0 το σκορ με τους Σικόρσκι και Ντεούλ να πετυχαίνουν από τρία τέρματα και να χαρίζουν στην ομάδα τους την πιο ευρεία νίκη της στο Πρωτάθλημα Cyta.