Σάββατο, 12 Μαΐου 2018
Η απονομή του τίτλου στον αρχηγό του ΑΠΟΕΛ Νεκτάριο Αλεξάνδρου από τον Πρόεδρο της ΚΟΠ Γιώργο Κούμα.
--------------------------

Πρωταθλητής Κύπρου για 6η συνεχόμενη χρονιά και 27η στην ιστορία του το ΑΠΟΕΛ.
Σε αγώνα για τη 10η και τελευταία αγωνιστική της Β’ φάσης του Πρωταθλήματος Cyta νίκησε με 2-1 την Ανόρθωση και ανέβηκε στους 86 βαθμούς.
Ο Μίκαελ Ποτέ πέτυχε το γκολ τίτλου για το ΑΠΟΕΛ αφού σκόραρε στο 88ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.
Τα άλλα δύο τέρματα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με την Ανόρθωση να προηγείται με τον Παλάνκα στο 25’ και το ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίζει με τον Ενσούε στο 43’.
Το ΑΠΟΕΛ θα μας εκπροσωπήσει στο Champions League της επόμενης ποδοσφαιρικής περιόδου ενώ η Ανόρθωση τερμάτισε τρίτη και επιστρέφει στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις και συγκεκριμένα στο Europa League.
Ο Πρόεδρος της ΚΟΠ Γιώργος Κούμας έκανε την απονομή του τροπαίου στην Πρωταθλήτρια ομάδα του ΑΠΟΕΛ μετά το τέλος του αγώνα με την Ανόρθωση. Μαζί με τον Πρόεδρο της ΚΟΠ ήταν ο Αναπληρωτής Πρόεδρος Χάρης Λοϊζίδης και Γενικός Διευθυντής Ανθούλης Μυλωνάς.