Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Coca - Cola ΑΠΟΕΛ και Απόλλων

Τετάρτη, 6 Μαρτίου 2019
ΑΠΟΕΛ και Απόλλων συμπληρώνουν μαζί με την ΑΕΛ και την Ένωση Νέων Παραλιμνίου την τετράδα του Κυπέλλου Coca - Cola. Η κλήρωση της ημιτελικής φάσης θα γίνει την ερχόμενη Παρασκευή στις 11:00 στο ΓΣΠ.

Το ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε σε βάρος της ΑΕΚ μετά από ένα δραματικό αγώνα τη Λάρνακα ο οποίος τελείωσε ισόπαλος 3-3, με το σκορ να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις ενώ ο Απόλλων προκρίθηκε με δεύτερη νίκη σε βάρος της Καρμιώτισσας, 2-1 αυτή τη φορά.

Στην ΑΕΚ Αρένα, ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ πέτυχαν από τρία τέρματα και τελικά, η πρόκριση πήγε στο ΑΠΟΕΛ γιατί πέτυχε περισσότερα τέρματα εκτός έδρας αφού, ο πρώτος αγώνας είχε ολοκληρωθεί ισόπαλος 1-1.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με το Γιάννου στο 22', το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με το Βιντιγκάλ στο 37' και η ΑΕΚ πήρε ξανά προβάδισμα στο 64' από πέναλτι του Φλοριάν.

Η ΑΕΚ κρατούσε την πρόκριση μέχρι το 89ο λεπτό, χρονικό σημείο στο οποίο το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε σε 2-2 με πέναλτι του Νατέλ. Ο Εφραίμ στις καθυστερήσεις έδωσε προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ 2-3 και ο Καταλά ισοφάρισε σε 3-3 λίγο πριν την λήξη.

Στο Τσίρειο Στάδιο, ο Απόλλων νίκησε με 2-1 την Καρμιώτισσα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Ο Ψύχας στο 16' και ο Σκέμπρι στο 42΄ πέτυχαν τα τέρματα του Απόλλωνα και ο Πάντος διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 48'.

Ο Απόλλων είχε νικήσει με 5-1 στον πρώτο αγώνα.