Πορτογαλία-Κύπρος 4-4

Παρασκευή, 3 Σεπτεμβρίου 2010
Η Εθνική μας ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο την προσπάθεια της στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2012. Το γκολ του Ανδρέα Αβραάμ στο 89’ χάρισε στην ομάδα μας ένα σπουδαίο βαθμό στο ισόπαλο 4-4 με τους Πορτογάλους.

Η ομάδα μας ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και μόλις στο ο Στάθης Αλωνεύτης πέτυχε το 0-1. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Αλμέϊδα στο 8’ για να ξαναπάρουμε προβάδισμα με τον Μιχάλη Κωνσταντίνου στο 11’.

Στο 29’ ο Μεϊρέλες πέτυχε το 2-2, σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 50’ πήραν προβάδισμα με τον Ντάνι όμως στο 57’ ο Γιάννος Οκκάς που μπήκε λίγο νωρίτερα στο παιχνίδι, ισοφάρισε σε 3-3.

Τρία λεπτά αργότερα (60’) ο Φερνάντες πέτυχε το 4-3 για την Πορτογαλία για να διαμορφώσει το 4-4 ο Ανδρέας Αβράαμ στο 89’.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με τους Γιωργαλλίδη, Χαραλάμπους, Μερκή, Αλωνεύτη (56' Οκκά), Ηλία (66' Πουρσαϊτίδη), Χαραλαμπίδη (76' Νικολάου), Κωνσταντίνου, Μακρίδη, Σατσιά, Ντομπρασίνοβιτς, Αβραάμ