Νίκες για Απόλλωνα και ΑΕΚ

Κυριακή, 14 Απριλίου 2019
Ο Πέτρος Ψύχας πέτυχε το δεύτερο τέρμα του Απόλλωνα.

Ο Απόλλων νίκησε με 2-0 την Ομόνοια στο ΓΣΠ σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Β' φάσης του Πρωταθλήματος Cyta και ανέβηκε στους 57 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Στην 6η θέση του Α' ομίλου με 36 βαθμούς παρέμεινε η Ομόνοια.

Ο Ζελάγια άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό και ο Πέτρος Ψύχας διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στο 59'. Η Ομόνοια αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 73' λόγω αποβολής του Σοάρες.

Ο Καταλά πέτυχε το νικητήριο τέρμα της ΑΕΚ.

Στο Τσίρειο, μετά από ένα δραματικό αγώνα, η ΑΕΚ νίκησε με 3-2 την ΑΕΛ και εδραιώθηκε στην τρίτη θέση με 52 βαθμούς έναντι 48 της ΑΕΛ.

Ο Τρισκόφσκι με το 15ο του τέρμα στο Πρωτάθλημα (προηγείται στον πίνακα των σκόρερ) άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, ο Φιντέλις ισοφάρισε για την ΑΕΛ στο 35', ο Τρουγιόλς στο 50' έδωσε ξανά προβάδισμα στην ΑΕΚ, ο Λαφράνς σκόραρε   για το 2-2 στο 69' για να διαμορφώσει το τελικό 2-3 ο Καταλά στο 82'.

Η ΑΕΛ αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές στις καθυστερήσεις λόγω αποβολής του Γκοντάλ.