Κυπελλούχος ο Διγενής Ακρίτας Μόρφου

Τετάρτη, 8 Μαΐου 2019
Ο Διγενής Μόρφου κατέκτησε το Κύπελλο Coca - Cola Γ' Κατηγορίας & Επίλεκτης ΣΤΟΚ αφού στον τελικό που έγινε στο ΑΕΚ Αρένα, νίκησε με 3-1 την Ολυμπιάδα Λυμπιών.

Νταμπλ για την ομάδα της Μόρφου αφού κατέκτησε και το Πρωτάθλημα Γ΄ Κατηγορίας.

Στο 21ο λεπτό μετά από εξαιρετικό συνδιασμό τελικός αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Βασίλης Τριανταφυλλάκης που άνοιξε το σκορ για το Διγενή.

Στο 24ο λεπτό ο Δημήτρης Χατζησάββα πέτυχε το 2-0 για το Διγενή και στο 42ο λεπτό με απευθείας κτύπημα φάουλ ο Χρίστος Ευθυμίου το 3-0.

Η Ολυμπιάς Λυμπιών μείωσε σε 3-1 στο 80ο λεπτό με τον Ευθύμιο Γεωργίου.

Ήταν η δεύτερη κατάκτηση για το Διγενή Μόρφου, μετά ο 2011-2012 όταν πανηγύρισε τότε με 2-1 σε βάρος της ΑΕΚ Κουκλιών.

Μετά το τέλος του αγώνα, έγινε η απονομή του τροπαίου στην Κυπελλούχο ομάδα αλλά και τη φιναλίστ ομάδα από το μέλος του Δ.Σ. της ΚΟΠ Φίλιππο Γιαπατό, το Γενικό Διευθυντή της ΚΟΠ Ανθούλη Μυλωνά και τον εκπρόσωπο της χορηγού εταιρείας Coca - Cola Γιώργο Γιακούπη.

Ολυμπιάς Λυμπιών: Μουντούκου, Κουής, Ολύμπιος, Γουεστλεικ, Κυπριανού (46' Παπαπερικλέους), Πεπέτσιος, Αχιλλέως, Γεωργίου, Πρατζιώτης (79' Χατζηπέτρου), Πέζουνος, Οχένμπενκ (70' Πρέα)

Διγενής Μόρφου: Κιουρτζίδης, Θεοφάνους, Χριστοφή, Ευθυμίου, Πεσιρέβιτς, Αριστοδήμου (87' Μουλαζίμης), Τριανταφυλλάκης, Αργυρού (79΄ Νεοφύτου), Γκουγκούρης, Πιερή, Χατζησάββας (70' Χατζηγεωργίου).

Τον αγώνα παρακολούθησαν περισσότεροι από χίλιοι φίλαθλοι.