Σταθερό το σκηνικό της κορυφής

Σάββατο, 18 Μαΐου 2019
Στιγμιότυπο από τον αγώνα της Ομόνοιας με τη Δόξα.
-------------------------------------

Η Ομόνοια Λευκωσίας ξεπέρασε νικηφόρα με σκορ 3-1 το εμπόδιο της Δόξας Κατωκοπιάς και διατήρησε το +2 από το ΑΠΟΕΛ δύο αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του Πρωταθλήματος Ανώτατης Κατηγορίας Παίδων U15.

Στο 18ο λεπτό ο Σπυριδάκης άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια και η Δόξα ισοφάρισε στο 20 ο λεπτό με τον Κυριάκο Χρυσομήλη. Στο 40ο λεπτό η Ομόνοια έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής και στο 53' ο Σπυριδάκης πέτυχε το 2-1. Ο Μάριος Θεοδώρου στο 70' διαμόρφωσε το 3-1.

Το ΑΠΟΕΛ νίκησε εκτός έδρας με το ίδιο σκορ τη Νέα Σαλαμίνα και έφτασε στους 37 βαθμούς. Σταύρος Γεωργίου (27', 44') και Ανδρέας Σάββας (48' πέναλτι) ήταν οι σκόρερ για το ΑΠΟΕΛ, το γκολ της Σαλαμίνας στο 5ο λεπτό ο Αναστάσιος Βασιλάκκας.

Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ έχουν από δεκαπέντε αγώνες, αφού εκκρεμεί και το μεταξύ τους παιχνίδι που ορίστηκε να διεξαχθεί την Τετάρτη 22 Μαϊου.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 16ης αγωνιστικής σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέματα: