Ήττα από τη Νορβηγία με 2-1

Παρασκευή, 15 Νοεμβρίου 2019
Η Εθνική μας όπως παρατάχθηκε στο σημερινό παιχνίδι.
------------------------------------

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων μέσα στο 2019.

Στο σημερινό παιχνίδι με αντίπαλο την αντίστοιχη ομάδα της Νορβηγίας στο Στάδιο N.Papas Group «Αμμόχωστος – Επιστροφή», παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο σκορ, ηττήθηκε με 2-1 και έμεινε στους 4 βαθμούς.

Το παιχνίδι αφορούσε το πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και ήταν το πέμπτο στη διοργάνωση για την Κύπρο.

Στο 12ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Ρίσα και ο Ανδρέας Παρασκευάς απέκρουσε διατηρώντας το μηδέν και δίνοντας παράλληλα νέα δυναμική στην ομάδας μας, που άρχισε να γίνεται επικίνδυνη.

Στο 20ο λεπτό ο Ανδρέας Νεοφύτου από πλάγια θέση με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας, 1-0.

Η ομάδα μας κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα η εστία του Παρασκευά.

Στο 72ο λεπτό οι Νορβηγοί ισοφάρισαν με μακρινό σουτ του Θόρβεσντ και στο 85ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε το 2-1 μετά από αντεπίθεση των Νορβηγών, και ενώ είχε δημιουργηθεί εξαιρετική προϋπόθεση για την Εθνική μας για να απειλήσει την εστία του Λουντ.

Κύπρος: Παρασκευάς, Σιέλης, Πηλέας, Αρτυματάς, Άδωνη, Σπόλιαριτς (29’ Κορρέα), Χατζηπασχάλης, Νεοφύτου, Γερολέμου (62’ Πολυκάρπου), Λουκά (83’ Παπαμιχαήλ), Σωτηρίου (62’ Σιαθάς).

«Είμαστε στενοχωρημένοι για την κατάληξη. Έγινε πολύ μεγάλη προσπάθεια και θα μπορούσαμε να πάρουμε βαθμολογικό κέρδος απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως η Νορβηγία.

Πιστεύω ότι με τη συνολική προσπάθεια που καταβάλαμε από το ξεκίνημα της διοργάνωσης, ο βαθμολογικός απολογισμός μας αδικεί», ανέφερε μετά το τέλος του αγώνα ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Νίκος Ανδρονίκου.

*Επόμενες επίσημες υποχρεώσεις για την Εθνική μας τον Μάρτιο του 2020 με διπλή εκτός έδρας αποστολή με αντίπαλους την Πορτογαλία και το Γιβραλτάρ.