Ήττα από τη Σκωτία με 2-1

Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2019

Στιγμιότυπο από το σημερινό παιχνίδι με τη Σκωτία.
----------------------------------

Με ήττα ολοκλήρωσε τους εντός έδρας αγώνες της στην προκριματική φάση του EURO 2020 η Εθνική μας.

Στο απογευματινό παιχνίδι με τη Σκωτία στο Στάδιο ΓΣΠ, η ομάδα μας ηττήθηκε με 2-1.

Η Εθνική μας στο 6ο λεπτό μετά από εξαιρετικό συνδυασμό βγήκε με απαιτήσεις στην επίθεση.

Ο Παπουλής τροφοδότησε τον Σωτηρίου και ο τελευταίος τον Γιώργο Εφραίμ, που με δυνατό σουτ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων και ακολούθως η μπάλα κτύπησε στο έδαφος (η επαναληπτική τηλεοπτική προβολή δείχνει ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή του τέρματος).

Η Σκωτία πήρε προβάδισμα στο 12ο λεπτό με μακρινό γωνιακό σουτ του Κρίστη.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Κύπρος έφτασε στο 1-1 (47’) όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάστανου ο Γιώργος Εφραίμ με εκπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μάρσιαλ.

Στο 53ο λεπτό ο Μακ Γκίν πέτυχε το 2-1 για τη Σκωτία, που τελικά καθόρισε και το αποτέλεσμα του αγώνα και η Σκωτία διατήρησε την ευνοϊκή παράδοση στους αγώνες της με την Κύπρο.

Προσπάθησαν οι διεθνείς μας για την ισοφάριση όμως δυστυχώς το τελικό σφύριγμα βρήκε τους Σκωτσέζους να πανηγυρίζουν μια σημαντική νίκη που τους ανέβασε στην 3η θέση.

Κύπρος: Πάρντο, Καρώ (42’ Κάστανος), Ιωάννου, Μερκής, Δημητρίου, Εφραίμ (74’ Σπόλιαριτς 72'), Χ. Κυριάκου (77’ Δ. Θεοδώρου), Σωτηρίου, Κούσουλος, Παπουλής, Κωστή.