Κυπελλούχος η Ομόνοια

Κυριακή, 28 Μαρτίου 2021
Στη διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε ο νικητής στον τελικό Κυπέλλου Futsal περιόδου 2020-2021.

Η Ομόνοια Λευκωσίας νίκησε στα πέναλτι τον ΑΠΟΕΛ με 6-5 και κατέκτησε το τρόπαιο σε ένα τελικό που πρόσφερε μεγάλες συγκινήσεις στους τηλεθεατές (με τη στήριξη της ΚΟΠ μεταδόθηκε απευθείας από τη Cytavision).

Ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος 2-2 και η διαδιακασία της παράτασης 3-3.

Η Ομόνοια προηγήθηκε με 2-0 όμως το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα, 2-2.

Στο 23ο λεπτό ο Μαντέλι άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια και στο 26ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε το 2-0.

Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 2-1 στο 31ο λεπτό με τον Μόσνα και στο 37ο λεπτό ο Χρίστος Ιακώβου ισοφάρισε σε 2-2 και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία της παράτασης.

Στο 1ο λεπτό της παράτασης ο Μπουένο έδωσε προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ, 3-2 και στο αμέσως επόμενο λεπτό η Ομόνοια ισοφάρισε με τον Ντα Σίλβα, 3-3 με το τέλος της παράτασης και ο νικητής αναδείχτηκε μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι.

5-6 Χρίστος Στυλιανού

Μετά το τέλος του αγώνα, έγινε η απονομή στον αρχηγό της Ομόνοιας Μανώλη Μανώλη από τον κ. Κωστάκη Σωφρονίου, μέλος Διοικητικού Συμβουλίου ΚΟΠ.

Ο ΑΠΟΕΛ για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε με διπλή νίκη την ομάδα της Αραράτ και η Ομόνοια επίσης με διπλή νίκη, απέκλεισε την ΑΕΛ.

ΑΠΟΕΛ (Γιάννος Μυλωνάς): Ψηλογένης, Ομήρου, Μόσνα, Κουλουμπρής, Ιακώβου (Κόνιαλης, Ελευθερίου, Σκαρπάρης, Βασιλείου, Νικολαϊδης, Μπουένο, Περικλέους)

Ομόνοια (Κώστας Χριστοδούλου): Σκαμπύλης, Λακούφης, Στυλιανού, Μαντέλι, Ντα Σίλβα (Στυλιανού, Αλεξίου, Ιακώβου, Σκουφάρης, Μανώλη, Ελ Κέβε, Ιωάννου).