Apollon Ladies: Πρωταθλήτρια Γυναικών για 12η φορά

Κυριακή, 20 Μαρτίου 2022
Μετά το νικηφόρο 2-0 επί της Νέας Σαλαμίνας Αναγέννηση Πύργου, η ομάδα Apollon Ladies κατέκτησε σήμερα για δωδέκατη φορά στην ιστορία της τον τίτλο του Πρωταθλήματος Γυναικών.

Ο αγώνας στο Κοινοτικό Στάδιο Παρεκκλησιάς κρίθηκε από τέρματα που πέτυχαν η Λέστερ στο 76ο λεπτό και η Φρίντα στο 90ο λεπτό.

Μετά τη λήξη του αγώνα, έγινε η η απονομή του τροπαίου από το Βοηθό Γενικό Γραμματέα της ΚΟΠ Γιώργο Φαντάρο.

Η ομάδα Apollon Ladies έφτασε στους 43  βαθμούς και ακολουθεί η Νέα Σαλαμίνα Αναγέννηση Πύργου με 35 βαθμούς. Στην τρίτη θέση η Ομόνοια Λευκωσίας με 34 βαθμούς.

Στο μεταξύ τους παιχνίδι στον πρώτο γύρο (8η αγωνιστική) νίκησε με 2-0 η ομάδα Apollon Ladies.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Apollon Ladies - Νέα Σαλαμίνα Αναγέννηση Πύργου 2-0
Ομόνοια Λευκωσίας - Λευκοθέα Λατσιών 1-0
Pafos Geroskipou FC - Χρυσομηλιά 2-2

Ο αγώνας Άρης - Απόλλων Λυμπιών διακόπηκε στο 70ο λεπτό όταν η γηπεδούχος ομάδα κέρδιζε με 14-0. Η φιλοξενούμενη ομάδα λόγω τραμαυτισμών έμεινε με έξι ποδοσφαιρίστριες.

Το φετινό Πρωτάθλημα θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 27 Μαρτίου.