Ήττα από την Ολλανδία στο τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι

Παρασκευή, 8 Απριλίου 2022
Τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι για την Εθνική μας ομάδα Γυναικών στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 με ήττα στο Στάδιο Euroborg του Γκρόνιγκεν.

Η Κύπρος ηττήθηκε από την Ολλανδία με το βαρύ σκορ 12-0, αποτέλεσμα που δείχνει και τη διαφορά δυναμικότητας στο αποψινό παιχνίδι απέναντι σε μια ισχυρή δύναμη του παγκοσμίου ποδοσφαίρου.

Άντεξε στην πίεση μέχρι το 23ο λεπτό η ομάδα μας, χρονικό σημείο που δέχτηκε το πρώτο γκολ.

Η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε άλλα επτά τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο.

Έξι τέρματα πέτυχε η Μιεντέμα (23', 41', 44', 54', 69', 76'), τρία η Ρουντ (26΄, 34', 56'). Σκόραραν επίσης η Μπερεστέϊν (52'), η Σπίτσε (60') και η Μπρουκς (77').

Με τη νίκη της η Ολλανδία επέστρεψε στην κορυφή του 3ου ομίλου, παρέμεινε στον ένα βαθμό η Εθνική μας, που για να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της εκκρεμεί το εντός έδρας παιχνίδι με τη Τσεχία την 1η Σεπτεμβρίου.

Κύπρος: Ματθαίου, Κ. Παναγιώτου (46' Γρηγορίου), Πίτσιλλου (88' Μ. Παναγιώτου), Ζαμπά, Χάλιου, Ιωάννου, Μιχαήλ (73' Ανδρέου), Γεωργίου (59' Ξενοφώντος), Χρυσοστόμου (46' Αριστοδήμου), Χαραλάμπους, Βιολάρη.