Κυπελλούχος ο ΑΠΟΕΛ, 3-1 την ΑΕΛ (video)

Τετάρτη, 11 Μαΐου 2022
Ο ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας κατέκτησε το Κύπελλο Νέων Κ-19, νικώντας με 3-1 την ΑΕΛ στον τελικό που έγινε στο Στάδιο "Ν. Papas Group Αμμόχωστος Επιστροφή".

Ο Νικόλας Κούτσακος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστικής για την ομάδα του ΑΠΟΕΛ αφού πέτυχε και τρία τέρματα της ομάδας του. Ο Κούτσακος άνοιξε το σκορ  στο 3ο λεπτό με δυνατό σουτ, με κεφαλιά στο 61' πέτυχε το 2-0 και με πλασέ στο 87' πέτυχε το 3-0.

Στο 80' λεπτό ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ Παναγιώτης Κυριάκου απέκρουσε πέναλτι που εκτέλεσε ο Νικόλας Κούτσακος.

Η ΑΕΛ μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Ιωάννη Αδάμου.

Την απονομή στους Κυπέλλούχους έκανε ο Βοηθός Γενικός Γραμματέας της ΚΟΠ Γιώργος Φαντάρος.

ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΕΛΙΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΝΕΩΝ ΑΕΛ-ΑΠΟΕΛ 1-3

Αυτό είναι το τρίτο Κύπελλο Νέων που κατακτά η ομάδα του ΑΠΟΕΛ από το 2015 που καθιερώθηκε ο θεσμός. Προηγήθηκαν οι κατακτήσεις το 2016 και το 2019.

ΑΕΛ (Ανδρέας Ανδρέου): Π. Κυριάκου, Μ. Βεσελίνοβιτς (79' Π. Παναγή), Χ. Ευσταθίου, Α. Νικολεττίδης, Μ. Κολιάς, Π. Νεοφύτου (72' Σ. Χριστοδούλου), Α. Ιωάννου, Χ. Αντωνίου, Λ. Ζαχαρία (62' Χ.Σεργίου), R. Reis Lima (46' Π. Αντωνίου), Θ. Θεμιστοκλέους (72' Ι. Αδάμου)

ΑΠΟΕΛ (Γ. Κυπριανού): Α. Τσιλιγγίρης, Μ. Κοκκινόφτας, Α. Παπαδόπουλος, Σ. Χαραλάμπους (68' Μ. Παρασκευά), Κ. Νύσσης (68' Ι. Τσουτσούκη), D. Djiama, Σ. Φενερίδης (68' Μ. Βαλιαντής),  Σ. Γεωργίου, Σ. Βρόντης, Σ. Γαβριήλ (84' Σ. Ανδρέου), Ν. Κούτσακος (89'  Σ. Χρυσοστόμου).