Η Εθνική μας 8-0 το Αζερμπαϊτζάν

Πέμπτη, 2 Δεκεμβρίου 2010
Η Εθνική μας ομάδα των Νεανίδων όπως παρατάχθηκε στο σημερινό φιλικό.

Με επιβλητική νίκη (8-0) της Εθνικής μας τελείωσε ο σημερινός (2 Δεκεμβρίου) φιλικός αγώνας με αντίπαλο το Αζερμπαϊτζάν.

Στο πρώτο φιλικό ενόψει της προετοιμασίας για την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νεανίδων U-19, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έστειλε ενθαρρυντικά μηνύματα και το τελικό σκορ αποδεικνύει και τον πρωταγωνιστικό του ρόλο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Σε αυτή την καινούργια προσπάθεια, η Ομοσπονδιακή μας προπονήτρια Τζιοβάνα Χαρτούμπαλλου έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε ποδοσφαιρίστριες που κλήθηκαν για πρώτη φορά και μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2011 (τότε θα δώσουμε τους επίσημους αγώνες μας) θα έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν περισσότερες εμπειρίες μέσα από πιο δυνατούς αγώνες.

Η Εθνική μας στο ημίχρονο προηγήθηκε με 3-0 από τέρματα που σημειώθηκαν στο 9’ από την Ελένη Γιάννου, στο 35’ από την Χριστιάνα Σολωμού και στο 40’ από την Φωτεινή Ανδρονίκου.

Στην επανάληψη η ομάδα μας συνέχισε την απόλυτη κυριαρχία της και πέτυχε άλλα πέντε τέρματα για να φτάσει στο επιβλητικό 8-0.

Η σειρά των τερμάτων στην επανάληψη:

42’ Κάλλια Προδρόμου (4-0)
45’ Χριστιάνα Σολωμού (5-0)
49’ Ελένη Γιάννου (6-0)
66’ Κωνσταντίνα Παφίτη (7-0)
69’ Χρυστάλλα Χαραλάμπους (8-0)

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με τις Μ. Ξενοφώντος (51' Αχιλλέως), Θεοφάνους, Προδρόμου (49' Καρανικόλα), Πίτσιλλου (59' Σάββα), Γιάννου (51' Δημητρίου), Χρ. Σολωμού (70' Νεοφύτου), Παφίτη (70' Σωκράτους), Ζυμαρά (12’ Χαραλάμπους), Γ. Ξενοφώντος (49' Πελοπίδα), Παρπούνα, Ανδρονίκου (62' Κωνσταντίνου).

Το Αζερμαϊτζάν βρίσκεται στην Κύπρο για προετοιμασία και βασικά στελεχωνόταν από ποδοσφαιρίστριες της Εθνικής Κορασίδων.

**Το φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Στάδιο ΓΣΠ διαιτήτευσε ο Πανίκος Καϊλής.