Ήττα με 3-1 από τη Νορβηγία στο Όσλο στον 400ο αγώνα της Εθνικής μας

Τρίτη, 20 Ιουνίου 2023
Την ήττα γνώρισε απόψε η Εθνική μας ομάδα από την αντίστοιχη της Νορβηγίας στο στάδιο Ullevaal του  Όσλο.

Ο αγώνας αφορούσε την 3η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του του EURO 2024 και η Νορβηγία με το νικηφόρο 3-1 έφτασε στους τέσσερις βαθμούς. Αντίθετα για την Εθνική μας ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Οι Νορβηγοί άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Σολμπάκεν και στο 56ο λεπτό με πέναλτι του Χάλαντ πέτυχαν το 2-0. Στο 60ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Η Εθνική μας μείωσε στις καθυστερήσεις με γκολ του Κάστανου μετά από κάθετη πάσα του Χριστοφή.

Κύπρος: Μολ, Αντωνίου (61' Ανδρέου), Ιωάννου, Λαϊφης, Γκόγκιτς, Κορεϊα, Χαραλάμπους (61' Τζιωνής), Κούσουλος (90' Σατσιάς), Κάστανος, Πηλέας (61' Λοϊζου), Πίττας (70' Χριστοφή).

Ο σημερινός, ήταν ο 400ος αγώνας στην ιστορία της Εθνικής μας ομάδας Ανδρών.