Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με το Αζερμπαϊτζάν

Παρασκευή, 22 Σεπτεμβρίου 2023
Με ισοπαλία άρχισε σήμερα τις υποχρεώσεις της η Εθνική μας ομάδα Γυναικών στη διοργάνωση Nations League.

Για τον 3ο όμιλο της Γ' Κατηγορίας, στο Dalga Arena αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 Αζερμπαϊτζάν μετά από πολύ καλή παρουσία.

Η ομάδα μας διεκδίκησε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και ο βαθμός της ισοπαλίας είναι σίγουρα κέρδος σε ένα εκτός έδρας παιχνίδι στο ξεκίνημα μιας νέας διοργάνωσης.

Ένας πολύτιμος βαθμός που επιβράβευσε την πολύ καλή αγωνιστική παρουσία της ομάδας μας στο Μπακού.

Η γηπεδούχος ομάδα άνοιξε το σκορ στο 46ο λεπτό με την Jafarzade και η Εθνική μας ισοφάρισε στο 65ο λεπτό με την Έλενα Αριστοδήμου. Προηγήθηκε ωραία ενέργεια της Άντρης Βιολάρη, σουτ της Ελίνας Παναγιώτου και η Αριστοδήμου που ακολουθούσε τη φάση από κοντά πέτυχε το 1-1.

Η Κύπρος συμμετέχει στο 3ο όμιλο της Γ' Κατηγορίας μαζί με το Αζερμπαϊτζάν, τα Νησιά Φαρόε και το Μαυροβούνιο.

Κύπρος (Στέφανος Βοσκαρίδης): Ματθαίου, Γεωργίου, Νεοφύτου (72' Κώστα - 90+1 Ευστρατίου), Παπαδοπούλου, Σάββα, Α. Μιχαήλ, Αριστοδήμου (86' Χαραλάμπους), Ειρήνη Μιχαήλ, Παναγιώτου, Χρυσοστόμου (46' Ελίνα Παναγιώτου), Βιολάρη

Η δεύτερη αγωνιστική είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου με τις αναμετρήσεις Κύπρος - Νησιά Φαρόε (19:00 - Στάδιο Εθνικού Άχνας) και Μαυροβούνιο - Αζερμπαϊτζάν.