Φινάλε με ήττα από την Ισπανία με 3-1

Πέμπτη, 16 Νοεμβρίου 2023
Φινάλε με ήττα για την Εθνική μας πρώτο προκριματικό όμιλο του EURO 2024 από την αντίστοιχη της Ισπανίας με 3-1.

Ο σημερινός αγώνας έγινε στο στάδιο Αλφαμέγα (διατέθηκαν 9667 εισιτήρια) και ήταν ο πρώτος για την Εθνική μας μετά από 20 χρόνια στη Λεμεσό.

Απέναντι στην Ισπανία, την πρωτοπόρο του ομίλου και παγκόσμια δύναμη, οι διεθνείς μας προσπάθησαν για το καλύτερο και στο τέλος ο κόσμος χειροκρότησε την προσπάθεια που κατέβαλαν.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στις δηλώσεις του ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής, αμέσως μετά το φινάλε, τόνισε πως η Ισπανία είναι η καλύτερη ομάδα στον κόσμο.

Στο 5ο λεπτό η Ισπανία άνοιξε το σκορ με τον Yamal και στο 24ο λεπτό ο Oyarzabal πέτυχε το 2-0. Στο 28ο λεπτό ο Joselu ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 41ο λεπτό δυνατό σουτ του Κάστανου εκτός περιοχής και απόκρουση από τον Raya σε μια καλή επιθετική πρωτοβουλία της Εθνικής μας.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου με τους Ισπανούς να προηγούνται με 3-0.

Η Εθνική μας με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική, δημιούργησε κάποιες καλές προϋποθέσεις και στο 75ο λεπτό μετά από γρήγορη αντεπίθεση μείωσε με τον Κώστα Πηλέα μετά από πάσα του Χαράλαμπου Χαραλάμπους.

Προσπάθησε και για ένα δεύτερο γκολ η Εθνική μας, που στο δεύτερο ημίχρονο είχε καλύτερη αγωνιστική παρουσία.

Κύπρος: Μολ, Ανδρέου, Καρώ (66' Κούσουλος), Γκόγκιτς, Λαΐφης, Ιωάννου, Χ. Κυριάκου (46' Χ. Χαραλάμπους), Κυπριανού (46' Ντ. Σπόλιαριτς), Κάστανος, Κορέια (46' Πηλέας), Πίττας (61' Κακουλλής).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μας Γεωργία - Σκωτία έμειναν στο 2-2.