Φιλική νίκη επί της Λιθουανίας με 1-0

Κυριακή, 19 Νοεμβρίου 2023
Φιλική νίκη για την Εθνική μας ομάδας των Ανδρών επί της Λιθουανίας με 1-0 στο Στάδιο Αλφαμέγα.

Λίγες ημέρες μετά την ολοκλήρωση των υποχρεώσεων μας στην προκριματική φάση του EURO, η ομάδα μας πέτυχε διεθνή νίκη με τον Τιμούρ Κετσπάγια να δίνει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές.

Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα στη Λεμεσό σημειώθηκε στο 22ο λεπτό.  Μετά από γύρισμα του Νικόλα Ιωάννου από τα αριστερά, ο Ιωάννης Πίττας που ακολουθούσε τη φάση με πλάσε άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας, 1-0 σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Στο 49ο λεπτό η Εθνική μας πλησίασε πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κατέληξε στον Λοϊζου που έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την επανορθωτική και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας των Λιθουανών.

Κύπρος: Παναγή, Α. Παναγιώτου (46' Στ. Ανδρέου), Καρώ, Γκόγκιτς, Λαϊφης, Ν. Ιωάννου, Χ. Χαραλάμπους (56' Χαραλάμπους), Σπόλιαριτς (80' Κυπριανού), Κάστανος (75' Κούσουλος), Λοϊζου (56' Χ. Κυριάκου), Πίττας (56' Κακουλλής).