Ώρα για Τελικό

Σάββατο, 23 Μαΐου 2009
Η αγωνιστική περίοδος των διοργανώσεων της ΚΟΠ για το 2008-2009,  κλείνει την Κυριακή 24 Μαΐου με τον Τελικό Κυπέλλου Γυναικών. Απόλλωνας και Λευκοθέα Λατσιών, διεκδικούν το τρόπαιο στο μεγάλο ραντεβού της διάκρισης που θα φιλοξενηθεί στο Στάδιο ΓΣΠ, στις 17:30.

Ο Απόλλωνας μετά από δύο χρόνια παρουσίας στο Γυναικείο Ποδόσφαιρο θα εμφανιστεί για πρώτη φορά σε Τελικό Κυπέλλου, ενώ η  Λευκοθέα Λατσιών έχει να επιδείξει την κατάκτηση του Κυπέλλου στην πρώτη διοργάνωση (περίοδος 1998-99) της ΚΟΠ.

Να σημειώσουμε ότι στον Τελικό ο Απόλλωνας θα παρουσιαστεί με άσπρη εμφάνιση, ενώ η ομάδα της Λευκοθέας θα εμφανιστεί με γαλάζιες φανέλες, μπλε παντελονάκι μπλε κάλτσες.

Διαιτητής ορίστηκε ο Πανίκος Καίλης με βοηθούς διαιτητές τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Γιάγκο Τζιαπούρα. Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Κώστας Νικολάου και παρατηρητής ο Κυριάκος Χαραλάμπους.

Πως έφτασαν στον Τελικό
Χρειάστηκε να δώσουν από τρεις αγώνες για να κλείσουν θέση για το μεγάλο ραντεβού του τελικού. Σε αυτό το χρονικό διάστημα η ομάδα του Απόλλωνα πέτυχε δεκαέξι τέρματα και δέχτηκε μόνο ένα. Η Λευκοθέα στην ίδια διαδρομή πέτυχε δέκα τέρματα και δέχτηκε δύο.
Απόλλωνας και Λευκοθέα Λατσιών για να φτάσουν στον Τελικό Κυπέλλου 2008-2009 απέκλεισαν τις ακόλουθες ομάδες:

15 Απριλίου 2009
**ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ-ΠΑΦΙΑ 5-0
ΣΚΟΡΑΡΑΝ: Ελένη Σολωμού (12΄), Άντρεα Λεβ (21΄, 75΄), Κορίνα-Σιμόνα Όλαρ (42΄), Ναστάζια Χριστοδούλου (63΄)
**ΒΑΜΟΣ ΙΔΑΛΙΟΥ-ΛΕΥΚΟΘΕΑ 1-2
ΣΚΟΡΑΡΑΝ: Κατερίνα Κύρκου (48΄), Μικαέλα Χάλιου (90΄)

10 Μαΐου 2009
**ΛΕΥΚΟΘΕΑ-ΕΝΠ 6-0
ΣΚΟΡΑΡΑΝ: Άντρεα Σοφοκλέους (21΄, 31΄), Σάρα Παπαδοπούλου (38, 45, 62΄), Μικαέλα Χάλιου (89΄)
**ΔΑΦΝΗ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 0-9
ΣΚΟΡΑΡΑΝ: Άντρεα Λεβ (1΄, 11΄, 32), Ελένη Σολωμού (6΄, 15΄), Αλεξάντρα Μελίσα Λούσαν (7΄, 38΄), Ναστάζια Χριστοδούλου (66΄, 76΄)

17 Μαΐου 2009
**ΑΠΟΛΛΩΝ-ΣΑΛΑΜΙΝΑ 2-1
ΣΚΟΡΑΡΑΝ: Αλεξάντρα Μελίσα Λούσαν (76΄), Ελένη Σολωμού (118΄)
**ΑΜΟΚ-ΛΕΥΚΟΘΕΑ 1-2
ΣΚΟΡΑΡΑΝ: Μικαέλα Χάλιου (45΄, 65΄)

Προηγούμενοι τελικοί
Ο φετινός Τελικός Κυπέλλου είναι ο 5ος που διοργανώνει η ΚΟΠ από την περίοδο 1998-1999 που ξεκίνησε πάνω σε οργανωμένη βάση το γυναικείο ποδόσφαιρο στην Κύπρο.

Η Λευκοθέα ήταν η πρώτη ομάδα που κατέκτησε το τρόπαιο στην ιστορία του θεσμού και ακολούθησε η Πάφια (2002-2003), η ΑΕΚ Κοκκινοχωρίων (2006-2007) και η Βάμος Ιδαλίου (2007-2008).

Αγώνες Πρωταθλήματος
Στο φετινό πρωτάθλημα ο Απόλλωνας σε δύο αγώνες πανηγύρισε ισάριθμες νίκες. Κέρδισε την Λευκοθέα με 4-1 στα Λατσιά (13η αγωνιστική) και στη Λεμεσό με 8-0 στο φινάλε του πρωταθλήματος 2008-2009.