Στον τελικό η Εθνική μας

Κυριακή, 15 Μαρτίου 2015
Η Μαριλένα Γεωργίου πέτυχε το νικητήριο γκολ και πανηγυρίζε με την Άντρη Βιολάρη. Περισσότερες φωτογραφίες, στην υφιστάμενη σελίδα, δεξιά.
-------------------------------

Τη μεγαλύτερη της επιτυχία πέτυχε σήμερα η Εθνική Γυναικών. Σε αγώνα που έγινε στη Γεροσκήπου για το 1ο Aphrodite Cyprus Cup νίκησε με 1-0 το Αζερμπαϊτζάν και με 9 βαθμους προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης, εκεί όπου την Τετάρτη θα παίξει με την Ελλάδα (15:00, Παφιακό)

Τεράστιο επίτευγμα για τις ποδοσφαιρίστριες και την τεχνική ηγεσία αφού μέσα σε διάστημα τεσσάρων ημερών και κόντρα σε πολύ ανταγωνιστικές ομάδες, πέτυχαν τρεις νίκες και κέρδισαν τα συγχαρητήρια και το χειροκρότημα όλων.

Στο σημερινό αγώνα, η Κύπρος ήθελε ένα βαθμό για να προκριθεί, όμως από την αρχή μπήκε δύνατά και κυνήγησε τη νίκη.

Μετά από ένα δοκάρι της Σολωμού και δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, το νικητήριο τέρμα ήρθε στο 64ο λεπτό.

Το πέτυχε η Μαριλένα Γεωργίου με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από κόρνερ.

Στη συνέχεια, κόντρα και στο πολύ δυνατό παιχνίδι των αντιπάλων, η Εθνική μας διαχειρίστηκε πολύ σωστά το υπέρ της σκορ και το σφύριγμα της λήξης βρήκε όλους, ένα κουβάρι, να πανηγυρίζουν τη μεγάλη νίκη.

Κύπρος (Άντρος Βασιλείου): Εύα Κουτσόφτα, Μαρία Ιωάννου (90' Μαρία Θεολόγου), Μαργαρίτα Σοφοκλέους, Δήμητρα Χατζηβασίλη, Φλόρα Αντωνίου (46' Μαριλένα Γεωργίου), Άντρη Βιολάρη (70' Σκεύη Αντωνίου), Άντρια Μιχαήλ, Χριστιάνα Σολωμού (90' Ελένη Νεάρχου), Λουγκριτία Χρυσοστόμου (60' Σάρα Παπαδοπούλου), Ξένια Γεωργίου (90' Βικτώρια Ζαμπά), Ελένη Γιάννου.

Στον άλλο σημερινό αγώνα του ομίλου μας, η Μάλτα παίζει με το Μπαχρέιν (15:00, Γεροσκήπου).