Ανόρθωση - ΑΠΟΕΛ 2-0, Ομόνοια - ΕΝΠ 0-0, Εθνικός - Ολυμπιακός 1-3

Κυριακή, 25 Οκτωβρίου 2020
Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ, αφού επικράτησε με 2-0 στο "Αντώνης Παπαδόπουλος". Ο αγώνας ήταν για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta και η Ανόρθωση, με τη νίκη της αυτή, ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 16 βαθμούς, όσους έχει και η ΑΕΚ αλλά με αγώνα περισσότερο. Το ΑΠΟΕΛ παρέμεινε στην 8η θέση με 8 βαθμούς.

Ο Βργκοτς στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 ο Κβιλιτάια στο 67΄.

Στο ΓΣΠ, η ΕΝΠ ανάγκασε την Ομόνοια σε απώλεια βαθμών αφού ο μεταξύ τους αγώνας ολοκληρώθηκε ισόπαλος 0-0. Χαμένο πέναλτι για την Ομόνοια στο 83΄ με τον Πέτρου να αποκρούσει την εκτέλεση του Γκόμεθ.

Η Ομόνοια είναι 4η με 14 βαθμούς, στους 4 ανέβηκε η Ένωση.

Στο Δασάκι της Άχνας, ο Ολυμπιακός πήρε πολύ σημαντική νίκη με 3-1 με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας.

Ο Ζάκπα στο 23' άνοιξε το σκορ για τον Εθνικό, για να ισοφαρίσει για τον Ολυμπιακό  Μάντζης στο 50'. Ο  Φαν Χέσελ στο 84' και στις καθυστερήσεις σκόραρε δύο φορές χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Εθνικός  παρέμεινε στους 4 βαθμούς ενώ ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 12.