Απόλλων - Ολυμπιακός 2-1, Πάφος - ΑΠΟΕΛ 2-3 (στιγμιότυπα)

Κυριακή, 17 Ιανουαρίου 2021
Εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Πάφου πέτυχε το ΑΠΟΕΛ και ανέβηκε στους 23 βαθμούς σε 19 αγώνες, παραμένοντας στη 10η θέση, αλλά πλησίασε τις ομάδες που διεκδικούν είσοδο στην πρώτη εξάδα.

Στους 24 βαθμούς και στην 7η θέση έμεινε η Πάφος σε 20 αγώνες. Εκκρεμεί για το ΑΠΟΕΛ ο αναβληθέντας αγώνας με την ΑΕΛ που έχει οριστεί για τις 3 Φεβρουαρίου.

Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο 30ο λεπτό με πέναλτι του Μπεν Σαχάρ, για να ισοφαρίσει για την Πάφο ο Πάνιτς στο 37'. Ο Ενσούε στο 48' και ο Σατσιάς στο 64' έδωσαν προβάδισμα με 3-1 στο ΑΠΟΕΛ για να διαμορφώσει το τελικό 2-3 με πέναλτι ο Βαλακάρι στο 86'.

Στο Τσίρειο Στάδιο, ο Απόλλων νίκησε με 2-1 τον Ολυμπιακό και έμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 43 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τη δεύτερη Ομόνοια.

Ο Ντιγκινί άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό για τον Απόλλωνα φτάνοντας τα 11 τέρματα στο Πρωτάθλημα Cyta ενώ ο Πίττας, με το 10ο του τέρμα στο Πρωτάθλημα πέτυχε το 2-0 στο 78. Ο Πεχλιβάνης μείωσε για τον Ολυμπιακό στον 82'.

Ο Ολυμπιακός έμεινε στην 9η θέση με 24 βαθμούς, ισοβαθμώντας με Πάφο και Νέα Σαλαμίνα.