Η Ανόρθωση στον τελικό (στιγμιότυπα)

Τετάρτη, 21 Απριλίου 2021
Η Ανόρθωση εξασφάλισε εισιτήριο για τον τελικό Κυπέλλου Coca - Cola περιόδου 2020 - 2021 με διπλή νίκη.

Μετά το 1-0 στον πρώτο αγώνα, επικράτησε και στον αποψινό επαναληπτικό του ΑΠΟΕΛ με 3-1 στο ΓΣΠ και προκρίθηκε στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ με τον Χουσμπάουερ στο25ο λεπτό, το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με πέναλτι του Γκάρνερ στο 35ο λεπτό και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Κορέα με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην Ανόρθωση, 2-1.

Στο 75ο λεπτό ο Παύλος Κορέα με νέα κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-1.

Η Ανόρθωση για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε Πάφο (1-0), Καρμιώτισσα Πολεμιδιών (2-1 και 5-1) και ΑΠΟΕΛ (1-0 και 3-1). Λόγω της συμμετοχής της στις διοργανώσεις της UEFA, δεν έλαβε μέρος στην πρώτη φάση του Κυπέλλου.

Για τελευταία φορά η Ανόρθωση αγωνίστηκε σε τελικό την αγωνιστική περίοδο 2007-2008 όπου ηττήθηκε από το ΑΠΟΕΛ με 2-0.