Η Ανόρθωση 1-0 την Γκεντ, 2-2 με Καραμπάχ η Ομόνοια

Πέμπτη, 25 Νοεμβρίου 2021
Μία νίκη και μία ισοπαλία ήταν ο απολογισμός των ομάδων μας στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για το UEFA Europa Conference League.

Η Ανόρθωση στο Στάδιο ΓΣΠ κέρδισε την Βελγική Γκεντ με 1-0 και έφτασε στους πέντε βαθμούς, απολογισμός που δίνει ελπίδες για κατάκτηση της δεύτερης θέσης στο δεύτερο όμιλο που συμμετέχει.

Στο 27ο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος λίγο κάτω από το κέντρο του γηπέδου, είδε εκτός θέσης τον τερματοφύλακα της Γκεντ και με μακρινό σουτ πέτυχε το γκολ που χάρισε τη νίκη στην Ανόρθωση.

Μία ιστορική νίκη, η πρώτη ομάδας μας στη διοργάνωση του Europa Conference League που διεξάγεται για πρώτη φορά.

Η Γκεντ προηγείται με 10 βαθμούς, ακολουθεί η Παρτιζάν (την οποία θα αντιμετωπίσει στο φινάλε η Ανόρθωση) με 7 βαθμούς και αμέσως πιο κάτω Φλόρα Ταλίν και Ανόρθωση με 5 βαθμούς.

Στην τελευταία αγωνιστική θα διεξαχθούν οι αγώνες Γκεντ - Φλόρα και Παρτιζάν Βελιγραδίου - Ανόρθωση.

2-2 η Ομόνοια
Η Ομόνοια στην εκτός έδρας αποστολή της με την Καραμπάχ Αζερμπαϊτζάν, για τον όγδοο όμιλο, αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 και έφτασε στους τρεις βαθμούς από ισάριθμες ισοπαλίες.

Ο Ντούρις στο 43ο λεπτό με πέναλτι και ο Γκόμεθ στο 90ο λεπτό με γκολ πίσω από τη μεσαία γραμμή σκόραραν για την Ομόνοια, που αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κίκο στο 66ο λεπτό.