Νίκησαν Πέγεια, ΜΕΑΠ και ΑΕΖ

Σάββατο, 22 Ιανουαρίου 2022
Στιγμιότυπο από τον αγώνα Χαλκάνορας - ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα.

Στην 15η αγωνιστική μπήκε σήμερα η δράση του Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας και η πρωτοπόρος Πέγεια νίκησε στην έδρα της 2-0 τον Κούρη Ερήμης.

Πρωταγωνιστής της νίκης των πρωτοπόρων, ο Μπεν Κμαγιά που σκόραρε στο 8ο και 84ο λεπτό αντίστοιχα.

Εκτός έδρας νίκη με ανατροπή για τη ΜΕΑΠ επί του Ηρακλή Γερολάκκου και με την επιτυχία της έμεινε μόνη στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Ελευθέριο Παντελή και η ΜΕΑΠ πήρε τη νίκη από τέρματα που πεύχαν οι Πανάμσκι (50' αυτογκόλ), Μασίνουα (71') και Σάββας Λύτρας (90+2).

Η ΑΕΖ με γκολ του Μάριου Κυριάκου στο 40ο λεπτό νίκησε με 1-0 τον Εθνικό Άσσιας και έφτασε στους 28 βαθμούς.

Στο 45ο λεπτό ο Ανκομάχ σκόραρε για τον Χαλκάνορα και στο 90+2 ο Ιωάννης Κουλουτέρης ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους στο 1-1 του Δαλιού.

Η κατάταξη της πρώτης τετράδας: Πέγεια 34, ΜΕΑΠ 30, ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα 28, ΑΕΖ 28 βαθμοί.

Επέστρεψε στις νίκες η Εληά Λυθροδόντα, που επικράτησε με 4-1 της Ομόνοιας Ψευδά από τέρματα που πέτυχαν οι Τζούνιορ (23'), Πλάτωνος (38'), Χατζηπροδρόμου (41') και Μηνά (90+2).

Για την Ομόνοια που προηγήθηκε στο σκορ, σκόραρε στο 21ο λεπτό ο Μιλτιάδης Ερωτοκρίτου.