Εθνικός Άσσιας: Η πορεία για τον τελικό

Πέμπτη, 28 Απριλίου 2022

Δεύτερη συμμετοχή για τον Εθνικό Άσσιας σε τελικό Κυπέλλου Coca – Cola Γ’ Κατηγορίας & Επίλεκτης ΣΤΟΚ και φιλοδοξεί να φτάσει σε μία ακόμα κατάκτηση, μετά το 2011 όταν επικράτησε με 1-0 της ΕΝΑΔ.

Την ερχόμενη Κυριακή 1η Μαΐου, θα διεκδικήσει το τρόπαιο με αντίπαλο την ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα στον τελικό που θα διεξαχθεί στο Στάδιο Εθνικός Άχνας.

Στην πορεία για τον τελικό ο Εθνικός Άσσιας έδωσε τέσσερις αγώνες με απολογισμό τρεις νίκες και μία ισοπαλία και συντελεστή τερμάτων 9-5.

Τα τέρματα του Εθνικού πέτυχαν οι Σιερίφ (3), Θεόδωρος Παπαπαναγιώτου (2), Ίλσι Καλά (2), Βασίλης Κωνσταντίνου και Αλέξανδρος Λεωνίδου. Πιο παραγωγικό το δεύτερο ημίχρονο των αγώνων του όπου σημείωσε τα πέντε από τα εννέα τέρματα.

Ο Σταύρος Γεωργίου καθοδήγησε την ομάδα στο πρώτο της παιχνίδι και μετά τον Κόρνο την ευθύνη ανέλαβε ο Γιώργος Πλατής.

Η προσφυγική ομάδα ευνοήθηκε από την κλήρωση και άρχισε τις υποχρεώσεις της από το δεύτερο γύρο της διοργάνωσης.

Πρώτος αντίπαλος ο Κόρνος FC, που προερχόταν από το Πρωτάθλημα ΣΤΟΚ τον οποίο απέκλεισε στο Μακάρειο Στάδιο με 4-2 από τέρματα που πέτυχαν οι Μοχάμετ Αλιού Σιερίφ (13', 46, 66') και Βασίλης Κωνσταντίνου (86').

Στην προημιτελική φάση ο Εθνικός Άσσιας κληρώθηκε ξανά γηπεδούχος με αντίπαλο την ομάδα  Άτλας Αγλαντζιάς, που προερχόταν από το Πρωτάθλημα Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ.

Με πρωταγωνιστή τον Θεόδωρο Παπαπαναγιώτου που πέτυχε και τα δύο τέρματα (12', 22') ο Εθνικός εξασφάλισε την πρόκριση με σκορ 2-1.

Στην ημιτελική φάση ο Εθνικός στο πρώτο παιχνίδι νίκησε με 2-1 το Διγενή Μόρφου από τέρματα που πέτυχαν οι Ίλσι Καλά (10') και Αλέξανδρος Λεωνίδου (62').

Στο εκτός έδρας παιχνίδι έφερε ισοπαλία 1-1 και με συνολικό σκορ 3-2 προκρίθηκε στον τελικό. Το γκολ στον επαναληπτικό σημείωσε στο 70ο λεπτό με πέναλτι ο Ίλσι Καλά.