Το ερχόμενο Σάββατο οι αγώνες Super Cup Παίδων

Τετάρτη, 4 Μαΐου 2022
Οι ποδοσφαιριστές της ΕΝ Παραλιμνίου θα διεκδικήσουν το Super Cup Κ-16.

Σε ρυθμούς αγώνων Super Cup στο φινάλε της χρονιάς για τα Πρωταθλήματα Ανώτατης και Επίλεκτης Κατηγορίας Παίδων Κ-14, Κ-15, Κ-16 και Κ-17 που διοργάνωσε η ΚΟΠ σε δύο φάσεις για την περίοδο 2021 - 2022.

Τα οκτώ πρωταθλήματα ολοκληρώθηκαν το Σάββατο 30 Απριλίου και οι ομάδες που εξασφάλισαν τίτλο στις αντίστοιχες κατηγορίες, θα διεκδικήσουν το Super Cup σε κάθε κατηγορία ξεχωριστά στη μεγάλη γιορτή του ποδοσφαίρου που είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 7 Μαϊου.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στα βοηθητικά γήπεδα του Σταδίου ΓΣΠ και μετά τη λήξη τους, παράλληλα με την απονομή του Super Cup, θα γίνουν και οι απονομές επάθλων στους πρωταθλητές Ανώτατης και Επίλεκτης Κατηγορίας.

Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάκρεια των αγώνων, τότε ο νικητής θα αναδεικνύεται απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι.

Σημειώνεται ότι οι απονομές των επάθλων θα γίνονται στο γήπεδο 2.

Το πρόγραμμα των αγώνων, μετά από κλήρωση για να καθοριστούν οι τυπικά γηπεδούχοι, διαμορφώθηκε ως ακολούθως:

Γήπεδο 2 - 09:00/ Super Cup Κ-14
Άρης Λεμεσού (πρωταθλητής Επίλεκτης Κατηγορίας) - Ομόνοια Λευκωσίας (πρωταθλήτρια Ανώτατης Κατηγορίας)

Γήπεδο 3 - 09:00/ Super Cup Κ-16
ΑΠΟΕΛ (πρωταθλητής Ανώτατης Κατηγορίας) - ΕΝ Παραλιμνίου (πρωταθλήτρια Επίλεκτης Κατηγορίας)

Γήπεδο 2 - 11:00πμ/ Super Cup Κ-15
Ομόνοια Λευκωσίας (πρωταθλήτρια Ανώτατης Κατηγορίας) - Δόξα Κατωκοπιάς (πρωταθλήτρια Επίλεκτης Κατηγορίας)

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ξανά φέτος στην πρώτη φάση του Πρωταθλήματος και αναδείχτηκαν ισόπαλες 0-0 στις 16 Οκτωβρίου 2021.

Γήπεδο 3 - 11:00πμ/ Super Cup Κ-17
Ολυμπιακός Λευκωσίας (πρωταθλητής Επίλεκτης Κατηγορίας)  - ΑΠΟΕΛ (πρωταθλητής Ανώτατης Κατηγορίας)

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ξανά φέτος στην πρώτη φάση του Πρωταθλήματος και αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1 στις 20 Νοεμβρίου 2021.

Για πρώτη φορά αγώνες Super Cup διοργανώθηκαν την περίοδο 2018 - 2019 και τότε είχαμε τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Super Cup Κ-14: Δόξα Κατωκοπιάς - Εθνικός Άχνας 1-2
Super Cup Κ-15: Ομόνοια Λευκωσίας - ΘΟΪ Λακατάμιας 3-0
Super Cup Κ-16: ΑΠΟΕΛ - ΠΑΕΕΚ 1-0
Super Cup Κ-17: ΑΠΟΕΛ - Ανόρθωση 2-2 (3-1 στα πέναλτι)