Στον τελικό Ομόνοια - Αναγέννηση Δερύνειας

Παρασκευή, 20 Μαΐου 2022
Στιγμιότυπο από τον αγώνα της Ομόνοιας με την ΑΕΚ.

Ομόνοια Λευκωσίας και Αναγέννηση Δερύνειας θα διεκδικήσουν το τρόπαιο στον τελικό του Πρωταθλήματος Κυπέλλου Βετεράνων περιόδου 2021 - 2022 που διοργανώνει η ΚΟΠ.

Στην ημιτελική φάση η Αναγέννηση απέκλεισε στη Δερύνεια με ανατροπή 2-1 τον Απόλλωνα από τέρματα που πέτυχαν οι Κώστας Γεωργίου (40') και Μάριος Ανδρέου (56'). Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Αργύρη Γιαγκουδάκη στο 33ο λεπτό.

Η Ομόνοια Λευκωσίας απέκλεισε στο ΑΕΚ Αρένα την ΑΕΚ με 2-1 από τέρματα που πέτυχαν οι Γιαννάκης Ποντικός (41') και Αλέξης Πίττας (42'). Το γκολ της ΑΕΚ πέτυχε ο Έκτορ Γκονζάλες στο 56΄λεπτό.

Ο μεγάλος τελικός είναι προγραμματισμένος στις 26 Μαϊου.

Προημιτελική φάση
Στην προημιτελική φάση η Ομόνοια απέκλεισε την ΕΝ Παραλιμνίου με 5-2, η ΑΕΚ την Ανόρθωση με 1-0, η Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0 τον Άρη και ο Απόλλωνας στη διαδικασία των πέναλτι με 5-3 τον Χαλκάνορα.