Ισόπαλος 1-1 ο φιλικός αγώνας με τη Β. Μακεδονία

Πέμπτη, 17 Νοεμβρίου 2022
Ισόπαλος 1-1 έληξε ο φιλικός αγώνας της Εθνικής μας ομάδας των Ελπίδων με την αντίστοιχη της Β. Μακεδονίας στο Μακάρειο Στάδιο.

Για την Εθνική μας που προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχε καλύτερη παρουσία, σκόραρε ο Ηρόδοτος Χριστοδούλου στο 41ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Σταύρου Γαβριήλ.

Στο ίδιο χρονικό διάστημα, οι διεθνείς μας δημιούργησαν και άλλες αξιόλογες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Αλσέφσκι.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισαν με γκολ του Ιλιέφσκι στο 67ο λεπτό.

Στο 86ο λεπτό ο Στέφανος Κίττος απέκρουσε πέναλτι που εκτέλεσε ο Στοϊκέφσκι.

Κύπρος (Κ. Χαραλαμπίδης): Κίττος, Κοτσώνης, Νεοφύτου (56' Βασιλείου), Αντωνίου, Χριστοδούλου (81' Καλογήρου), Οκκάς (66' Τράστι), Σατσιάς (81' Κοκκινόφτας), Κούτσακος (56' Ζευκή), Φώτη (30' Παυλίδης), Γαβριήλ (56' Χατζημιτσής), Ευαγγέλου (56' Ποντικού).

Πρώτη συμμετοχή στην αρχική ενδεκάδα της Εθνική μας για τον Κύπρο Νεοφύτου, αλλά και για τους Λεμάρ Τράστι, Μάριο Κοκκινόφτα και Λουκά Καλογήρου που χρησιμοποιήθηκαν ως αλλαγή.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Μιχάλης Πολυκάρπου.

Το σημερινό φιλικό όπως και το φιλικό της ερχόμενης Κυριακής 20 Νοεμβρίου με την αντίστοιχη της Σερβίας στο Στάδιο Κατωκοπιά - Επιστροφή «Γλαύκος Κληρίδης», εντάσσονται στο πλαίσιο της προετοιμασίας της Εθνικής μας για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2023 - 2024.