Νίκησε στο ντέρμπι και ανέβηκε στην κορυφή η ΑΠΕΑ

Δευτέρα, 5 Δεκεμβρίου 2022
Στιγμιότυπο από το νικηφόρο 1-0 του Κούρη επί του ΑΠΟΝΑ.

Με τις αναμετρήσεις της 9ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρόγραμμα του Πρωταθλήματος Νέων Κ-19 Γ' Κατηγορίας.

Στο ντέρμπι η ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου επικράτησε με ανατροπή 2-1 του ΠΟ Αχυρώνας Ονήσιλος και ανέβηκε στην κορυφή με 21 βαθμούς.

Ο Πιέριος Γρηγορίου στο 34ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και η ΑΠΕΑ έφτασε στη νίκη από τέρματα του Τζέϊμς στο 62ο λεπτό με πέναλτι και στο 88ο λεπτό.

Στη δεύτερη θέση με 19 βαθμούς ανέβηκε ο Κούρης Ερήμης που με γκολ του Μάριου Σάββα στο 83ο λεπτό επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΝΑ.

Τον ίδιο απολογισμό (19 βαθμούς) έχουν και οι ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις 3-6. Η Αναγέννηση Δερύνειας, η ΕΝΑΔ, η ΑΕΠ Πολεμιδιών και ο ΠΟ Αχυρώνας Ονήσιλος.

Η ΑΕΠ νίκησε με 2-1 την ΕΝΑΔ με το δεύτερο γκολ να σημειώνεται στο 90+4 από τον Ειρηναίο Κωνσταντίνου, εκτός έδρας επικράτηση της Αναγέννησης Δερύνειας επί του Ηρακλή Γερολάκκου με 2-1, με το γκολ της νίκης να σημειώνεται στο 90ο λεπτό από τον Χρίστο Ψάλτη.

Στους 18 βαθμούς βρίσκεται ο Χαλκάνορας και στους 15 ο ΑΣΙΛ Λύσης αλλά με αγώνα λιγότερο, καθώς ο αγώνας ΑΣΙΛ - ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς δεν έγινε λόγω αδυναμίας καθόδου της φιλοξενούμενης ομάδας.

ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου - ΠΟ Αχυρώνας Ονήσιλος 2-1

Ο αγώνας Εληά Λυθροδόντα - ΠΟ Ξυλοτύμπου δεν άρχισε λόγω της παρουσίας μόνο έξι ποδοσφαιριστών από τη γηπεδούχο ομάδα.