Ήττα από την Σκωτία με 3-0

Σάββατο, 25 Μαρτίου 2023
Με ήττα ξεκίνησε την προσπάθεια της στον 3ο προκριματικό όμιλο του EURO 2024 η Εθνική μας, χάνοντας με 3-0 από την Σκωτία εκτός έδρας.

Ο McGinn άνοιξε το σκορ στο 21' και ο McTominay με δύο τέρματ στο 87' και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Εθνική μας διεκδικούσε θετικό αποτέλεσμα μέχρι τα τελευταία λεπτά και όσο το σκορ ήταν 1-0, ρίσκαρε, προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοι και τελείωσαν τον αγώνα με δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά.

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Νικόλας Ιωάννου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Επόμενος αγώνας για την Εθνική μας την Τρίτη, εκτός έδρας με την Αρμενία σε φιλικό αγώνα.

Κύπρος (Τ. Κετσπάγια): Δημητρίου, Μ. Αντωνίου, Λαϊφης, Ρομπέρζ, Κούσουλος (46' Σπόλιαριτς), Γκόκιτς (79' Λοϊζου) Ν. Ιωάννου, Κάστανος (79' Τζιωνής), Αρτυματάς, Χ. Κυριάκου (68' Χ. Χαραλάμπους), Πίττας (68' Κακουλλής).

Αναπληρωματικοί: Παναγή, Α. Σπόλιαριτς,  Εφραίμ, Καρώ, Χριστοφή, Αντωνιάδης,. Μ. Ιωάννου