Στην τελευταία αγωνιστική θα κριθούν τα εισιτήρια της ανόδου

Σάββατο, 8 Μαΐου 2021
Στιγμιότυπο από τον αγώνα του Άρη με την Αγία Νάπα.

Στην τελευταία αγωνιστική θα κριθούν τα δύο εισιτήρια της ανόδου. Ο απολογισμός της 33ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας διατηρεί αμείωτο το ενδιαφέρον για τον καθορισμό της τελικής κατάταξης και το ερχόμενο Σάββατο θα μάθουμε τις ομάδες που θα εξασφαλίσουν άνοδο.

Εκτός έδρας νίκη με 1-0 για την ΠΑΕΕΚ επί της Ξυλοτύμπου, νίκη λίγο πριν το φινάλε (88' με γκολ του Αγιουπί) για τον Οθέλλο Αθηαίνου επί του ΑΣΙΛ με 1-0 και ισοπαλία 1-1 για τον Άρη στο Τσίρειο με αντίπαλο την Αγία Νάπα.

Στο 42ο λεπτό ο Ανδρέας Σταύρου άνοιξε το σκορ για τον Άρη και η Αγία Νάπα ισοφάρισε στο 80ο λεπτό με τον Σαμακέ.

Η ΠΑΕΕΚ με πέναλτι του Καπαρτή στο 30ο λεπτό νίκησε με 1-0 την Ξυλοτύμπου. Λίγο αργότερα αποβλήθηκε ο Μπαρπόσα και η Ξυλοτύμπου ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Στη βαθμολογία προηγείται η ΠΑΕΕΚ με 69 βαθμούς και ακολουθούν Οθέλλος Αθηαίνου 68 και Άρης 67.

Στην τελευταία αγωνιστική θα έχουμε το ντέρμπι ΠΑΕΕΚ -Οθέλλος, εκτός έδρας με αντίπαλο τον Ακρίτα Χλώρακας θα αγωνιστεί ο Άρης.