Άνοδος για ΠΟ Ξυλοτύμπου και ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα

Σάββατο, 13 Απριλίου 2019
Οι ποδοσφαιριστές της ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα πανηγύρισαν την άνοδο τους.
--------------------------------------------

Προτελευταία αγωνιστική σήμερα στο Πρωτάθλημα Γ΄Κατηγορίας και ο απολογισμός της ξεκαθάρισε σημαντικές εκκρεμότητες.

Τον τίτλο εξασφάλισε από την προηγούμενη αγωνιστική ο Διγενής Ακρίτας Μόρφου (61 βαθμοί) που έφερε ισοπαλία 0-0 εκτός έδρας με την 3η της κατάταξης Ξυλοτύμπου που εξασφάλισε επίσης εισιτήριο ανόδου, καθώς έφτασε στους 52 βαθμούς.

Η απονομή τίτλου στο Διγενή θα γίνει στην τελευταία αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Η Ομόνοια Ψευδά που εξασφάλισε εισιτήριο ανόδου, κέρδισε 3-2 εκτός έδρας την ουραγό Πέγεια που διαβαθμίστηκε και έφτασε στους 57 βαθμούς και τερματίζει δεύτερη.

Στην προτελευταία αγωνιστική κρίθηκε άλλη μια σημαντική εκκρεμότητα της πάνω ζώνης.

Η 4η της βαθμολογίας ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα κέρδισε στην έδρα της με 2-0 τον Αχυρώνα Λιοπετρίου και  μετά το 2-2 της ΕΝΑΔ εκτός έδρας την Ελπίδα Αστρομερίτη, εξασφαλίζει την άνοδο της.

Σημειώνεται ότι η ΕΝΑΔ προηγήθηκε 2-0 (Ανζίζι 23, 27) και ισοφαρίστηκε με τέρματα που δέχτηκε στο 52ο λεπτό (Χρυσοστόμου) και στο 90ο λεπτό (Παπασοφρωνίου).

Ο Αντώνης Κυριαζής στο 14ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ΕΝΥ Διγενής και στο 77΄ο Μιχαήλ Παναρέτου διαμόρφωσε το 2-0.

Η ΕΝΥ Διγενής έφτασε στους 50 βαθμούς, στους 47 βαθμούς η ΕΝΑΔ και σε περίπτωση ισοβαθμίας στην τελευταία αγωνιστική ευνοείται η ομάδα του Ύψωνα αφού στα μεταξύ τους παιχνίδια είχαμε ΕΝΑΔ - ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα 4-3 και ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα - ΕΝΑΔ 3-0.

Στην κάτω ζώνη διαβαθμίζονται όπως είναι γνωστό Πέγεια 2014 και Εθνικός Λατσιών, σήμερα ξεκαθάρισε μια ακόμη θέση καθώς η Ολυμπιάς Λυμπιών μετά την ήττα της από τον Κούρρη με 1-0,  διαβαθμίζεται επίσης. Το γκολ σημείωσε στο 87ο λεπτό ο Δημήτρης Στυλιανίδης.

Εκκρεμεί μία θέση και όλα θα ξεκαθαρίσουν στην τελευταία αγωνιστική.