Νίκες για Ομόνοια Αραδίππου, Αχυρώνα Λιοπετρίου, Διγενή Μόρφου και ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα

Σάββατο, 9 Ιανουαρίου 2021
Στιγμιότυπο από τον αγώνα της Ομόνοιας Αραδίππου με τον Κούρη Ερήμης.

Παράλληλα με το ντέρμπι κορυφής όπου ο Οθέλλος νίκησε με 1-0 την ΠΑΕΕΚ, το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας περιλάμβανε άλλες πέντε αναμετρήσεις.

Η Ομόνοια Αραδίππου μετά το 1-0 επί του Κούρη Ερήμης ανέβηκε στην τέταρτη θέση με 27 βαθμούς. Το γκολ πέτυχε στο 47ο λεπτό με πέναλτι ο Ούρος.

Με γκολ του Κωνσταντίνου Σεμιρτζίδη στο 20ο λεπτό ο Αχυρώνας Λιοπετρίου επικράτησε με 1-0 του ΑΣΙΛ Λύσης και ανέβηκε στην πέμπτη θέση με 25 βαθμούς.

Ισοπαλία 2-2 στη Δερύνεια. Τα τέρματα της Αναγέννησης πέτυχε με ισάριθμα κτυπήματα πέναλτι (14', 85') ο Δημήτριος Τόσκας, που στο 87ο λεπτό με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Το πρώτο γκολ της Ομόνοιας Ψευδά πέτυχε στο 67ο λεπτό ο Σουταλό.

Ο Διγενής Ακρίτας Μόρφου νίκησε εκτός έδρας με 3-1 το ΘΟΪ Λακατάμιας από τέρματα που πέτυχαν οι Παναγιώτου (3'), Ντα Σίλβα (51') και Αργυρού (90'). Ο Αναστάσιος Οκκαρίδης το γκολ του ΘΟΪ.

Η ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα νίκησε με 4-2 τον Ονήσιλο Σωτήρας από τέρματα που πέτυχαν οι Κλεάνθης Πιερή (33'), Γιώργος Νεοφύτου (40', 82') και Σταμάτης Πάντος (90'). Για τον Ονήσιλο σκόραραν οι Λουιζίνιο (5') και Φροξυλιάς (45' πεν.).

Συνοπτικά τα σημερινά αποτελέσματα:

ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα - Ονήσιλος Σωτήρας 4-2
Αναγέννηση Δερύνειας - Ομόνοια Ψευδά 2-2
ΘΟΪ Λακατάμιας - Διγενής Ακρίτας Μόρφου 1-3
Ομόνοια Αραδίππου - Κούρης Ερήμης 1-0
Αχυρώνας Λιοπετρίου - ΑΣΙΛ Λύσης 1-0

Ο προγραμματισμένος για σήμερα αγώνας Αλκή Ορόκλινη - ΑΕΖ αναβλήθηκε λόγω εντοπισμού κρούσματος Covid-19 στην ομάδα της ΑΕΖ.

Αναβλήθηκαν επίσης οι αγώνες της Κυριακής ΠΟ Ξυλοτύμπου - Αγία Νάπα και Άρης - Ακρίτας Χλώρακας.